İzlandalı müzisyen Björk, tasarımcı ve araştırmacı Neri Oxman ile kendi yüzüne, altta yatan yapıyı taklit eden, birden fazla 3D baskılı kordondan oluşan bir maske tasarımı için bir araya geldi.

Tokyo’da bir performansı sırasında ilk kez kullandığı Rottlace maske, Björk’ün kemik ve dokusunun üç boyutlu taramalarından alınan “dijital yorumlarına” dayanıyor.

Björk – The Rottlace Maske

Müzisyenin yüzüne yerleştirilen siyah beyaz tasarım saçlara kitleniyor ve
boynu kısmen örterek çene altına kadar uzanıyor. Maskenin adı İzlanda’da “derisiz” anlamında kullanılan bir kelimenin varyasyonu. Maske Björk’in yaptığı gibi, yüzünü ve boynunu maskede tutmasına izin veren bir dizi “kas dokusu” olarak basılmıştır.

Bjork teams up with designer Neri Oxman to create a 3D printed mask
Erimiş cam ve giyilebilir derileri yazdırma süreci üzerinde deneyler yapmış olan Oxman maskeyi “Çok malzemeli üç boyutlu baskı, kademeli özelliklerin ayrıntılı kombinasyonlarının üretimini mümkün kılıyor, tek bir nesne içinde geometrik olarak karmaşık yapılara dağılıyor. Rottlace ile maskeyi parça olmayan bütün bir sentetik olarak tasarladık” sözleriyle tanımlıyor.

Bjork teams up with designer Neri Oxman to create a 3D printed mask

Maske, İzlandalı müzisyen tarafından giyilen sıradışı başlıklar dizisinin en sonuncusu olup, moda tasarımcısı Maiko Takeda’nın karanlıkta ışıldayan dikenli bir tasarımını da dahil ediyor.

Parça, esnek, akrilik bazlı bir polimer kullanarak katkı maddesi imalat şirketi Stratasys tarafından basılmıştır. Tasarım, Oxman ortaklığında bir şirket tarafından üretilen ve bu yılın sonlarında çıkacak olan daha büyük bir maske koleksiyonunun bir parçası.

Stratasys şirketinden Naomi Kaempfe rtasarım ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Sanatının ifadesi için üç boyutlu baskıları kucaklayan Björk gibi vizyonerleri görmek bir onurdur. Bu teknoloji sadece film ve müzik endüstrisi için mükemmel uyumlu kostümler üretmenin özgürlüğünü sağlamakla kalmaz aynı zamanda benzersiz bir fantezi gerçekleştirmek için böylesine hassas bir ayrıntı seviyesi ve 3D ifade gibi eşsiz bir kapasite sunar.” 

Maske, 29 Haziran – 18 Temmuz tarihleri ​​arasında düzenlenecek Björk Digital etkinlik serisinde şarkıcıya eşlik edecek. Açılış etkinliği dünyanın ilk 360 derece sanal gerçeklik akışı kullanan yayını oldu.