Şubat ayında turne programına Tel Aviv’i de dahil eden Radiohead’e iki ay sonra Roger Waters ve Thurston Moore’un da destek verdiği Artists For Palestine UK’den tepki geldi.

Britanya’da Filistin sorunuyla ilgili tepkisini dile getiren, yönetmen Ken Loach, müzisyen Thurston Moore, Roger Waters ve Young Fathers’ın da destek verdiği sivil toplum örgütü “Artists For Palestine UK”, yayınladığı açık mektupla Radiohead’i kararını tekrar düşünmesi gerektiğini vurguladı.

Artists For Palestine UK ile ilgili görsel sonucu

“Londra, 24 Nisan 2017

Sevgili Thom Yorke, Jonny Greenwood, Colin Greenwood, Ed O’Brien ve Philip Selway,

Bu sene Temmuz ayında Tel Aviv konserinizi programınıza dahil ettiniz.

Sizin tekrar düşünmenizi istiyoruz. Çünkü İsrail’de sahne almak BM raportörlerinin “Filistin halkına ırkçılık yapan bir sistemin dayatıldığı” olarak açıkladığı bir ülkede çalmak. Filistlinli kampanyacıların zaten size ulaştığını biliyoruz. İsrail’in kültürel boykot çağrısına saygı göstermenizi rica ettiler ve siz geri çevirdiniz. Tibetliler için özgürlük kampanyaları düzenleyen Radiohead yabancı işgal altındaki başka insanlar için ayağa kalkma talebini reddettiğinizi merak ediyoruz. Ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 50. yıldönümü için bir konsere önderlik eden Radiohead, Filistinliler söz konusu olduğunda bu hakların reddine karşı durmak için gelen bir çağrıyı neden görmezden geldiğinizi merak ediyoruz. 

Radiohead bir zamanlar şunları söyleyen bir bildiri yayınladı: ‘Uluslararası Af Örgütü gibi kuruluşların çalışmaları olmadan, Evrensel Bildirge yalnızca bir söylem olurdu ‘. Açıkça Af Örgütü’nün raporlarını okumuşsunuz, dolayısıyla İsrail’in istedikleri yerde yaşayamayan, istedikleri gibi seyahat edemeyen, suçlama ve yargılama olmadan gözaltına alınan (çoğunlukla işkence gören) ve gözlem, sansür ve tutuklama olmadan Facebook’u bile kullanamayan işgal altındaki Filistinlilere özgürlük vermediğini biliyorsunuz.

Sizden İsrail’de konser vermemenizi rica ederek Filistinliler İsrail’e temel hak ve uluslararası hukuk ihlalini sona erdirmek adına baskı yapmak ve küçük bir adım atmanız için çağrıda bulundular. Bölünme, ayrımcılık ve nefret politikasına karşı çıkmak bir anlam taşıyorsa, bu tüm bu kötülüklere her yerde karşı durmak demektir ve her gün Filistinlilere olanları da içermelidir. Aksi halde geri kalanlar, kelimelerinizi kullanarak, ‘sadece söylem’ olur.

Ödemeyi Yahudi-Arap müziği yapan İsrailli müzisyenler Dudu Tassa & the Kuwaitis ile paylaşmak herşeyi tamam yapıyor diye düşünebilirsiniz. Hayır yapmıyor, tıpkı Güney Afrika’daki karma performansların ırkçı rejimin sonunu getirmediği gibi. Lütfen sanatçıların Güney Afrika’nın baskıcı döneminde yaptıklarını yapın, ırkçılık sona erene kadar uzak durun.”

Kaynak: AN OPEN LETTER TO RADIOHEAD