90’ların ilk yarısında Korn ile birlikte endüstriyel müziğin çehresini değiştiren gruplar arasında gösterilen Faith No More; 2000’li yıllara geldiğimizde neredeyse tamamen ortadan kaybolarak sessizliğe bürünmüştü! 2009 yılında bir araya gelerek Avrupa’yı turlayan ekip, aynı yıl konser vermek üzere ülkemizi de ziyaret etmiş olmasaydı, nefes alıp verdiklerinden bile şüpheye düşecektik adeta!

Aradan geçen yıllar içerisinde, müzik endüstrisinin en kısa yoldan para getiren türleri arasında yer alan nu metal hızla yükselerek kafasını tavana çarptı, Korn, Limp Bizkit, Slipknot ve Linkin Park gibi popüler gruplar bu türün taht kavgasına girişti, sonrasında samimiyetsizlik timsali haline gelen bu tür hayranlarının bile ciddiye almadığı bir şaka olarak mazide yerini aldı, bütün büyük gruplar farklı tür evliliklerine giderek çizgilerini değiştirdi… Peki temelde bu türden kıyasların ve curcunanın dışında kalan Faith No More ne yaptı? Evet! Doğru cevap: hiç değişmedi!

Çıktıkları Avrupa turnesi sırasında gelecek yeni albümü birkaç yıl öncesinden müjdeleyen Faith No More, kayıtlara nihayet geçtiğimiz aylarda başlayabilmişti. Nu metal’in dünyadaki yükselişi sırasınında piyasaya durmadan tur albümü servis eden Faith No More’un yeni stüdyo albümü fikri hem heyecan verici hem de korkutucuydu. Nihayetinde gruba eşlik edebilmenin coşkusunun tam olarak neye benzediğini bile unutmuş sayılırdık. Neyse ki korkulan olmadı! Albümden yayınlanan ilk single niteliği taşıyan Motherfucker, ekibin bizleri nasıl karşılayacağının sinyallerini çakarak içimize su serpti.

Yıllar sonra tabağımıza düşen Motherfucker, geçtiğimiz günlerde soundclood aracılığıyla dinleyicilerle paylaşıldı!

Grubun yeni incisi, içeriğindeki endüstriyel kıvamı korumayı başaran bir Faith No More aperatifi olarak düşünülebilir. Yani deyim yerindeyse yine özünden taviz vermeyen bir başka eski toprak ekip var karşımızda. Frontman Mike Patton’un aradan geçen yıllara rağmen formda olduğunu hissettiren parça, elektronik temele dayalı ve kendilerine has distortion süslemeleriyle giydirilmiş bir demi-hit! Yani FNM, 17 yıl önce bıraktığımız yerden, hem de aynı heyecanla yola devam etme kararı almış anlayacağınız.

Motherfucker, FNM için en klasik tabirle “kökenlere dönüş” niteliği taşır mı bilinmez fakat yıllara rağmen değişmeyen FNM konseptinin, çağın hiç de gerisinde kalmadığı da bir gerçek. Albümün tamamını dinleyebilmek için Nisan ayını beklememiz gerekecek! Motherfucker, hiç şüphesiz o tarihe kadar mide gurultumuzu geçirebilir.

Fatih Yürür