Caz çatısı altında; blues, elektronik, etnik, funk, indie, klasik, pop ve rock müziğin heyecan verici renklerini de içerecek şekilde kurgulanan Zorlu PSM Caz Festivali; bünyesindeki yan etkinliklerin çeşitliliğiyle 3-12 Mayıs tarihlerinde ilk kez gerçekleştirilecek.

10 gün boyunca devam edecek olan festivalde Grammy ödüllü piyanist Michel Camilo ile İspanyol flamenko virtüözü Tomatito aynı sahneyi paylaşırkeni, İskandinav cazının yaratıcısı Norveçli saksafoncu Jan Garbarek, Alman sanatçı Stephan Micus, caz efsanesi Chick Corea, Beth Hart da festivalde cazseverlerle buluşacak. Yerli sahnede ise Önder Focan & Şallıel Bros, Redd, Gaye Su Akyol, Esra Kayıkçı ve daha birçok isim müzikseverlerle buluşacak.

Zorlu PSM Caz Festivali’nde müzik performansları haricinde; konsept partiler, konukların katılımıyla gerçekleştirilecek paneller, farklı konseptlerin işleneceği workshop’lar, plak pazarı, açık havada ücretsiz etkinlikler, film ve belgesel gösterimleri de yer alıyor.

Michel Camilo & Tomatito

Michel Camilo & Tomatito // 3 Mayıs, Çarşamba // ZORLU PSM ANA TİYATRO

Caz, Latin ve klasik müziğin Grammy ödüllü piyanisti Michel Camilo; İspanyol flamenko virtüözü Tomatito’yla 2000 yılında Spain albümüyle başlayan müzikal birlikteliğini, Zorlu PSM sahnesine taşıyor. Spain albümüyle, ilk kez düzenlenen Latin Grammy Ödülleri’nden En İyi Latin Caz Albümü ödülünü alan iki usta, 2006 yılında yayınlanan Spain Again albümüyle birlikteliğini kaldığı yerden devam ettirdi. Zorlu PSM Caz Festivali’nde buluşacak caz, latin ve flamenko müziğinin iki usta ismi performanslarıyla cazseverlere unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Gaye Su Akyol
Credit: Ali Güçlü Şimşek

Gaye Su Akyol // 3 Mayıs, Çarşamba // ZORLU PSM STUDIO

Kasım ayında yayınladığı ikinci albümü Hologram İmparatorluğu’ndan Wire, The Guardian ve Rolling Stone gibi mecralarda övgüyle bahsedilen Gaye Su Akyol, ilk albümü Develerle Yaşıyorum’daki başarısını devam ettirdi. Türk sanat müziğini modernize edip post-Türk sanat müziği kalıbına hayat vermesi, bunu yaparken de rock ve arabesk elementlerini şarkılarına eklemesiyle tanınan ve geçtiğimiz yıl Roskilde Festivali’nde sahne alan Akyol, festivalin öne çıkan yerli isimlerinden biri oluyor.

Esmerine // 4 Mayıs, Perşembe // ZORLU PSM DRAMA SAHNESİ

Post-rock’ı drone, klasik müzik, post-punk ve Türk folk müziği gibi türlerle birleştiren Kanadalı grup Esmerine, Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında 4 Mayıs’ta sahne alacak!

Godspeed You! Black Emperor’dan tanınan Bruce Cawdron ile daha önceden Thee Silver Mt. Zion ve Saltland’de çalmış Beckie Foon’un 2000’de Montreal’de kurduğu Esmerine, 2000’lerin başlarında kendi sahibi olduğu Madrona Records etiketiyle If Only A Sweet Surrender To The Nights To Come Be True (2003) ve Aurora (2005) adlı iki albüm yayınladı.

Kayıtlarının bir bölümü Türkiye’de gerçekleştirilen ve Türk folk müziğinin izlerini yoğun bir şekilde taşıyan Dalmak, Yılın En İyi Enstrümantal Albümü dalında Juno Ödülü dahil birçok ödül toplarken grubun, beşinci albümü Lost Voices (2015) öncesi kitlesini ciddi ölçüde artırmasını sağladı.

Esra Kayıkçı

Esra Kayıkçı // 4 Mayıs, Perşembe //ZORLU PSM STUDIO

İlk solo albümü “Bozgun Hatıra” ile pop, rock, swing tonları arasında dinamik geçişlere sahip bir tını yaratan Esra Kayıkçı, Caz Festivali kapsamında STUDIO’ya konuk oluyor. Sanatçı, caz çatısı altında kurguladığı renkli altyapısıyla dinleyicilere müzikal bir yolculuk vaad ediyor.

Jan Garbarek

Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu // 5 Mayıs, Cuma // ZORLU PSM ANA TİYATRO

İskandinav cazının babası olarak tanımlanan Norveçli saksafoncu Jan Garbarek, cazın yanı sıra new age ve dünya müziğine de göz kırpan tarzıyla Zorlu PSM Caz Festivali seyircisiyle buluşuyor. 1960’ların sonlarında İskandinav ülkelerinde yaşayan Amerikalı caz müzisyeni George Russell’ın albümlerinde yer alarak başladığı müzik kariyerinde, Chick Corea ve Don Cherry gibi isimlerle çalışma imkanı bulan müzisyen; Trilok Gurtu, Zakir Hussain, Hariprasad Chaurasia ve Ustad Fateh Ali Khan gibi dünyanın farklı yerlerinden müzisyenlerle ortak projeler gerçekleştirmesiyle tanınıyor.

Brazzaville (Ön Grup: In Hoodies) // 5 Mayıs, Cuma // ZORLU PSM STUDIO 

Ülkemizde büyük bir hayran kitlesi bulunan ABD’li indie/chamber pop ve bossa nova grubu Brazzaville, Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında 5 Mayıs’ta müzikseverlerle buluşuyor!

Pantha du Prince // 6 Mayıs, Cumartesi // ZORLU PSM STUDIO

Caz çatısı altında müziğin farklı renklerine de programında yer veren Zorlu PSM Caz Festivali; techno, house, minimal techno ve noise’u kapsayan yelpazesiyle çağdaş Alman müzisyen, prodüktör ve konsept sanatçı Pantha du Prince’i 6 Mayıs’ta ağırlıyor!

Fransızca’da “Prensin panteri” anlamına gelen Pantha du Prince, Berlinli prodüktör Hendrik Weber’in gördüğü bir rüyadan yola çıkarak mahlasına hayat veriyor. Minimal techno ve house’un kendi deneysel filtresinden geçmiş hali olan sonic house; açık alan kayıtları, shoegaze ve akustik seslerin birleşiminden oluşuyor.

Anadolu’nun Kayıp Şarkıları “Canlı” // 7 Mayıs, Pazar // ZORLU PSM DRAMA SAHNESİ

2009’da gösterime giren, Türkiye’de ve dünyada yoğun ilgiyle izlenen belgesel film Anadolu’nun Kayıp Şarkıları’nın müzikleri canlı performansla yeniden sahneye taşınıyor. Belgeselde yer alan Anadolu mirası müziklerin batı müziğiyle harmanlanacağı, canlı performans eşliğinde dev perdeye yansıtılacak Anadolu’nun Kayıp Şarkıları, Türkiye’nin önemli müzisyenlerini aynı sahnede bir araya getiriyor. Orkestra üyelerinin arasında projenin düzenlemelerini de üstlenen Alp Ersönmez ve Serhat Ersöz ile birlikte İzzet Kızıl, Sarp Maden, Mert Önal, Hasan Gözetlik, Ali Yılmaz, Göksun Çavdar ve filmin yapımcısı- yönetmeni Nezih Ünen bulunuyor.

Okay Temiz // 8 Mayıs, Pazartesi // ZORLU PSM DRAMA SAHNESİ

Okay Temiz’in caz müziğini doğaçlamayla birleştirirken Türk folklörü ve sufi müziğinden ilham alan projesi Oriental Wind, Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında 8 Mayıs’ta Drama Sahnesi’nde olacak!

Oriental Wind, ilk defa 1967’de İsveç’e giden Okay Temiz’in buradaki müzikal birikimini bir projede damıtma isteği üzerine kuruldu. Burada Bobo Stensson, Palle Danielson, Lennart Aberg ve Ahmet Tekbilek gibi müzisyenlerle bir araya gelen Temiz, 1974’te Oriental Wind’i kurdu.

Gülün / Allulli / De Raymondi // 9 Mayıs, Salı // ZORLU PSM DRAMA SAHNESİ

Zorlu PSM, farklı coğrafyaların müziğini bir araya getiren bir projeyi; Selen Gülün, Marcello Allulli ve Emanuele de Raymondi’den oluşan üçlüyü, 9 Mayıs’ta Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında ağırlıyor!

Dünyanın farklı noktalarından gelen ve kültürlerini bir araya getirmenin yepyeni yollarını arayan üç yetenekli isim; Gülün / Allulli / De Raymondi projesi kapsamında bir araya geldi ve Şubat 2015’te İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde canlı kaydettikleri ilk albüm KAPI, Kasım 2016’da yayınlandı. Albümde Selen Gülün’ün piyano, synthesizer ve vokaline Marcello Allulli tenor saksafonu, Emanuele de Raymondi ise elektrik gitarı ve laptop’uyla eşlik ederken iki farklı coğrafyadan gelen sesler, yeni sesler ve mekanlar bulmak üzere birleşiyor.

Stephan Micus // 10 Mayıs, Çarşamba // ZORLU PSM DRAMA SAHNESİ

Çoğunlukla kendi oluşturduğu özgün bir dille albümlerine hayat veren, çağdaş klasik müzik ve dünya müziğinin en saygın isimlerinden biri olan Alman multi-enstrümantalist sanatçı Stephan Micus, kendi deneysel kimliğinde harmanlanmış tarzıyla Zorlu PSM Caz Festivali’ne konuk oluyor. 1976’dan günümüze kadar imza attığı 23 albümde enstrümanların tamamını kendi çalan Mircus, müziğini ve bu müziklerin ait olduğu coğrafyaların enstrümanlarını bilinen formlarından çok farklı şekillerde ele almasıyla fark yaratıyor.

Beth Hart

Beth Hart // 10 Mayıs, Çarşamba // ZORLU PSM ANA TİYATRO

Los Angeles’taki kulüplerdeki performanslarıyla müzik kariyerinin ilk adımlarını atan ABD’li caz, soul ve blues sanatçısı; müzisyen ve şarkı yazarı Beth Hart güçlü canlı performansıyla festival programında Zorlu PSM Ana Tiyatro Sahnesi’nde yerini alıyor. Piyano, gitar, çello, bas gitar ve perküsyondaki ustalığıyla aynı zamanda bir multi-enstrümantalist olarak bilenen Hart, Deep Purple’a back yapan tek ses, Jeff Beck’le de defalarca turneye çıkan isim olarak müzik dünyasında biliniyor. 2014 yılında En iyi Kadın Blues sanatçısı olarak Grammy’ye de aday gösterilen Hart’ın, “Love, Janis” isimli off-Broadway müzikalinde başrol deneyimi de var.

Redd // 11 Mayıs, Perşembe // ZORLU PSM DRAMA SAHNESİ

Türk pop/ rock müziğinin günümüzdeki en başarılı temsilcilerinden ve 1996’dan günümüze 6 stüdyo albümü ve Çağan Irmak’ın yazıp yönetiiği Prensesin Uykusu’nun soundtrack’i ile müzik sahnemizin en aktif isimlerinden biri olan Redd; ilk kez gerçekleştirilecek Zorlu PSM Caz Festivali’nde yerli sanatçılar arasında yerini alıyor.

Önder Focan & Şallıel Bros “Funkbook” // 11 Mayıs, Perşembe // ZORLU PSM STUDIO

Gitarist Önder Focan ve Şallıel Bros olarak tanınan saksofoncu kardeşler Anıl & Batuhan Şallıel; “Funkbook” isimli projeleriyle Önder Focan’ın bestelerinden oluşan funky bir repertuarla festival kapsamında Zorlu PSM STUDIO sahnesine geliyor. Nardis Jazz Club’ta doğan “Funkbook”, Önder Focan’ın keyifli – melodik besteleri çerçevesinde müzisyenlerin icra ettikleri etkili doğaçlamaları caz referanslı genç müziği temsil ediyor.

zorlu psm caz festivali 2017 ile ilgili görsel sonucu

Chick Corea Trio with Brian Blade & Eddie Gomez // 12 Mayıs, Cuma // ZORLU PSM ANA TİYATRO

Günümüz caz standartlarını belirleyen isimlerden biri olan, ABD’li efsanevi caz-füzyon piyanisti ve besteci Chick Corea, ABD’li caz davulcusu Brian Blade ve Porto Rikolu caz kontrbasçısı Eddie Gómez’le beraber İstanbullu hayranlarıyla buluşuyor. Şimdiden unutulmazlar arasında yerini ayırmış Chick Corea ile Brian Blade ve Eddie Gómez‘in sahnedeki yerlerini alacağı gecede efsaneler birlikte ağırlanıyor.