Zorlu PSM geçtiğimiz yaz sezonunda heyecanlandıran isimleri (bazılarını hatırlayalım: Patti Smith, Sigur Rós, PJ Harvey) getirmiş ve çıta baya yükselmişti. Bu sebepten aramızda “kış sezonu nasıl olacak acaba?” konuşmaları yaparken Moderat’ı açıklayarak bir yerde konuşmalarımıza son vermiş oldu.

Berlinli üçlünün aslında Türkiye’ye ilk gelişi değil ancak canlı performansları ile dikkatleri üzerine çeken ve “The Best Live Act” listelerinde en üst sırada gösterilen bir grup olması her ne kadar merak uyandırsa da ilk gelişlerinde izleyen arkadaşlarımın anlattıkları, bende okuduğum yazılardan daha büyük bir etki yaratmış ve yarattıkları atmosferi deneyimleme fırsatını ertelemem düşünülemezdi.

Konser alanına giriş yapıp beklerken sahne ışıklarının tamamıyla sönmesiyle ekibin birazdan sahnede olacağı beklentisi artmış ve ekranda görünen yazı (belki de kullanım kılavuzu demeliyim çünkü kabul edelim bazılarımızın buna ihtiyacı var) ile birlikte konser de başlamış oldu:

“Moderat is a very dark show. For everyone’s enjoyment, please do not use any kind of flash or light for filming. Enjoy the show”

Sonrasında sahnede beliren grup Ghostmother ile açılışı yaptı ve yazıda belirtilen “very dark show” ön bildiriminin inşaasına başladılar ki Ghostmother bunun için mükemmel bir tercih!.. A New Error, Running birer birer gelmeye başladığındaysa zaten neden en iyi canlı performans gruplarından biri olduğunu anlamamanız olanaksız ancak tabi bunu o anda değil, grubun performansı sonrasında, sizi müzikleri, sahnesi ve sahne ışıklarıyla bulunduğunuz zamanın ve mekanın dışında bir yerlere götürüp getirdikten sonra anlıyorsunuz.

Kişisel favorim Reminder geldiğinde ise –ki okuduğu kitapların, sevdiği müziklerin vs. insanları seçtiğini düşünürüm, tersi gibi dursa da işin aslında öyle olmadığını yani– sanki ufak çaplı bir sinestezi durumu oluştu ve müziği gözlerimin önünde izledim. Sascha’nın sözleri bizi karanlıkta bıraksa bile (we’re down the bottom of the well) onun parçası olmayı reddeden (burning bridges light my way) karakterin filminden bir kesit gibiydi. Şu sıralar etrafım ile ilgili yoğun hislerimin mükemmel bir özeti!..

Moderat’ın bu karanlık tarafı size içerisinde bir aydınlık sunuyor yani. Müziklerinde bahsettikleri şeylerle dans edebilmeniz de zaten bu sayede oluyor.

Meditation, medication / I’m eating the hooks that tear me
Under my skin / Lies the world / Deep within / The cure of my sin

Konser boyunca Sebastian, Gernot ve Sascha’nın rahat ve samimi tavırlarıysa yarattıkları alternatif dünyaya çok daha kolay adapte olmanızı sağlayan etkili bir faktör olup konser bitiminde grup sahneden inip tekrar geri geldiğinde Bad Kingdom’ı duymamız tabii ki sürpriz olmadı ve grup yine sürprizsiz bir şekilde bizi başka yerlere uçurdu ve yıl bitmeden izlediğim bu konser izlediğim en iyi konserlerden biri olarak üst sıralarda yerini aldı. Tekrar gelirlerse ya da bir yerlere gittiğinizde denk gelirseniz kesinlikle kaçırmamanız gereken bir performans sizi bekliyor demektir, kaçırmayın.

 Seçkin Akdemir