İlki 2015 ‘te gerçekleşen sahne sanatları festivali “A Corner In The World / Dünyada Bir Köşe” bu yıl da sanat mekanlarının köşelerine sızdı. 1-12 Ekim tarihleri arasında 13 farklı mekanda müzik, dans, tiyatro, çeşitli atölyeler ve corner pro köşeleriyle yakın coğrafyalarda üretim yapan ve aynı sahneyi paylaşarak işlerini tecrübeleme şansı yakalayamamış Türkiye, Ortadoğu, Kafkasya ve Balkanlar’dan pek çok sanatçıyı buluşturdu.

MÜZİK KÖŞESİ / MUSIC CORNER

30.09.2016 // BANDİSTA
Bandista açılış konserine konuk oldu. Kendi deyimleriyle öfke ve coşkuyu harmanladıkları enerjiyle küçük sahnenin önünde devleşen kalabalığa seslendi. Eğlenme kısmından ziyade unuttuğumuz ‘birlikte’ olma duygusunu tadımladık.

08.10.2016 // MIQAYEL VOSKANYAN & FRIENDS
2011 yılından bu yana müziğin içinde olan Erivanlı grup seslerini geniş kitlelere duyurabilmiş değilse de folk fusion tarzıyla harmanladıkları geniş bir repertuvara sahip. Caz’dan funk’a, rock ve dünya müziği ile iç içe bir ses. Orta Doğu’nun geleneksel müzikle kısırlaştığı ‘tar’ enstrümanı sonbaharın taptaze havasına karıştı. Mercek altına almanız şiddetle tavsiye edilir.

09.10.2016 // COUNTRY FOR SYRIA
Amerikan Country klasiklerine yeni yorum getiren grup oldukça renkli. Grup Suriyeli, Amerikan, Çek, İngiliz ve Türk Müzisyenlerden oluşuyor. Country ruhu avarelik, eskiye özlem, savaşlar ve kayıplar gibi dinamiklere sahip. Grup, Ortadoğu’da yaşananlar ve country müziğin çıkış noktasına paralellik çizerek bir farkındalık yaratmayı amaçlıyorlar. Belki barışa çıkış noktasını yeniden arıyorlar…

12.10.2016 // TAHRİBAD-I İSYAN
Şehrin ortasında bulunan kenar mahallelerin dertlerine dahası umutlarına ses olan grup, Sulukule’nin küllerinden doğdu, şimdi tüm İstanbul’u sallıyor! Sanatın belki de en sancılı sesine ortak oluyor: ‘dert anlatma’ hali… Çatlak duvarlardan sızan rap ‘in isyankar havası esti.

Festival şimdilik kepenklerini kapattıysa da seneye için kimselere söz vermeyin. Her şeye açık olmak hele ki müzik gibi hep farklı kapılar açan yollara girmenin riskinden bahsedemeyiz. Umutlu günler..

NAZLI DURAK