Bahar aylarına hava istemese de girmiş bulunuyoruz. Güneş en azından bizimle diyor, akşam için üzerimize ince bir ceket alıp kendimizi dışarı atıyoruz. Nisan ayında güzel bir konserde denk geleceğimiz arkadaşlarımıza şimdiden selamlar.

Nazlı DURAK

1 Nisan // Ane Brun // Salon İKSV

Geçtiğimiz yıl aralık ayında soğuk ve yağmurlu bir gece Küçükçiftlik’in kapısında heyecanla bekleşiyorduk. Ane, üzerinizde güzel hisler bırakmayı bilen bir sese sahip. Her yıl ülkemize uğramayı ihmal etmeyen müzisyen 2015‘te yayımladığı ve yazısına sayfamızdan ulaşabileceğiniz albümü When I’m Free adını verdiği albümün açılış parçası Direction için tura çıktı. Bu sefer İKSV’nin kendi salonunda ağırlayacağı sanatçının ne yazık ki biletleri tükendi.

Küçük bir not: Öncesinde sahne alacak sanatçı , Mariam The Believer geçirdiği ameliyat sebebiyle Brun’la turnesini iptal etti. Açılış 21.00 ‘da olacak. Ane Brun sahneye 22.00’da çıkacak.

Emily Wells ile ilgili görsel sonucu

2 Nisan //  Emily Wells // Salon İKSV
Oldukça tematik. Kilise ayinine benzer alt sound’unun üzerine Wells’in narin sesini ekleyince siyah bir fonda yanıp sönen ışığı yakalamaya çalışıyorsunuz. Ocak ayında çıkardığı albümü Promise’a daha hakim olmak isteyeler için iyi bir fırsat.

Xiu Xiu Plays The Music of Twin Peaks ile ilgili görsel sonucu

6 Nisan // Xiu Xiu Plays The Music of Twin Peaks // Salon İKSV
Bozulmuş hissi veren elektrikli aletlerin sesleriyle besledikleri müziklerini David Lynch’in sınırlarınızı zorlayacak görüntüleri süsleyecek. Sınırlar ve kontroller arasındaki ince çizgileri sevenlere oldukça deneysel bir gece vaad ediyor.

Ólöf Arnalds ile ilgili görsel sonucu

6 Nisan // Ólöf Arnalds // Babylon Bomonti
İyi bir fiyata uzayda seyahat edebileceğinizin garantisini veren oldu mu hiç? Arnalds, İzlanda’nın şiirsel havasını İstanbul’da estirerek sizi uzaya davet ediyor. Son albümü Palme için turneye çıkan sanatçının fonetik parçaları Bomonti’nin atmosferine karışacak.

gevende ile ilgili görsel sonucu

7 Nisan // Gevende // Babylon Bomonti
Bir türlü gidemediğiniz konserler oldu mu? Neyse şurada yeniden çalar deyip ertelediğimiz Gevende Türk alternatif sahnesinin en önemli ismi. “Kaçırılmayacaklar listesinde”  bir performansa tanıklık edeceğiz.

William Fitzsimmons ile ilgili görsel sonucu

7 Nisan // William Fitzsimmons // Salon İKSV
Naif müzikler ağırlaşan ruhunuza iyi gelir. Bu ses sizi sakinleştirip hafifletecek, bu ses size Katy Perry’nin bir zaman hit parçası I Kissed The Girl ‘e yaptığı coverdan tanıdık gelecektir. Gün içinde durmak ihtiyacında olduğumuz anlara eşlik eden Fitzsimmons, solo performansı ile bizi büyüleyecek.

Ghalia Benali ile ilgili görsel sonucu

12 Nisan // Ghalia Benali // Salon İKSV
Hint ve Mısır sineması ile Arap yıldızları Om Kalthoum ve Adib al-Dayikh ilk ilham kaynakları olan, Doğu ve Batı’yı birleştiren, ‘Tam Gözlerimi Açarken’ filminde Farah’ın annesi rolünde etkileyici bir oyunculuk sunan Ghalia Benali filmin gösterildiği 35. İstanbul Film Festivali kapsamında Salon’da.

ought ile ilgili görsel sonucu

14 Nisan // Ought // Salon İKSV
Alıp veremediklerinizi size anlatmak için yola çıkan post-punk grubu Ought, hırçınlaşmaktan çekinmeyenler için çalacak.

stavroz ile ilgili görsel sonucu

14 Nisan // Stavroz (Live) // Babylon Bomonti
Nights by You sponsorluğunda sahne alacak House müziğin öne çıkan ismi Stavroz canlı performans sergileyecek.Warm-Up’ta Shangri-La Soundsystem ‘ı izleyeceğimiz gece dans etmek isteyenlere göre.

Fallulah ile ilgili görsel sonucu

16 Nisan //  Fallulah // Salon İKSV
Bağımsız pop müzikte yükselişini seve seve takip ettiğimiz Danimarkalı Fallulah, Salon sahnesinde nasıl başarılı bir kadın olduğunu anlatacak. Pek çoğunun Florence & The Machine‘ın tahtına aday bulduğu isim daha önce ikinci albümüyle 2013’te Salon’un konuğu olmuştu. Şimdi ise yeni işi Perfect Tense ile yeniden ziyarette.

Büyük Ev Ablukada ( Fırtınayt) ile ilgili görsel sonucu

16 Nisan //  Büyük Ev Ablukada (Fırtınayt) // Volkswagen Arena
Kendimize yeni bir şekil çektik, Merhabayın! Türk alternatif müziğine yön veren grup yeni isimleriyle yeni işleriyle daha geniş bir sahnede çılgınlık sınırlarını zorlayacak. Öncesinde Palmiyeler ve Gözyaşı Çetesi’ni izleyeceğimiz konser 19.45’te açılışını yapacak.

Ibrahim Maalouf ile ilgili görsel sonucu

23 Nisan //  Ibrahim Maalouf // Volkswagen Arena
Müziğini geniş bir alana yaymaya hazırlanan Maalouf, Red & Black Light albümünün turnesi kapsamında 23 Nisan gecesi şölen yaşatacak. Trompetini ilhamını aldığı kadınlar için çalacak.

Jose James ile ilgili görsel sonucu

27 Nisan // Jose James // Salon İKSV
Caz oldukça riskli bir bölge. Onu yenileyen, yön veren inanılmaz isimler duyuyoruz. Jose James de onlardan biri. Hip-hop’u harmalandığı caz vokali farklı şeyler dinlemek isteyenlere ve farklı performanslara tanıklık etmek isteyenlere iyi bir adres.

Bang Gang band ile ilgili görsel sonucu

29 Nisan // Bang Gang // Salon İKSV
En son Şubat ayı etkinlik sayfamıza 19 Şubat’ta gerçekleştireceği konserle giren Bang Gang, 29 Nisan’a ertelediği konserine geri sayım başladı. A Lonely Bird ile salına salına dinleyeceğimiz konser trip-hop severlerin kulağına uygun.