8 Ocak’ta doğum gününü kutladığımız ve 2016 yılında kaybettiğimiz, gelmiş geçmiş en büyük müzisyenlerden biri olan Bowie’nin o kadar çok klasik albümü var ki, “The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars” sanatçının dünyasına girmek isteyenler için belki bir başlangıç olabilir. 1972 tarihli “Ziggy Stardust”, “Hunky Dory” gibi bir başyapıtın ardından dehasını cilaladığı ve sound’unu mükemmelleştirdiği albüm olarak da görülebilir.

The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars ile ilgili görsel sonucu

Bowie’nin 50 yıllık müzik kariyeri, her büyük sanatçı gibi değişik dönemlere ayrılmış durumda. 70’leri ele geçiren Berlin üçlemesi müzikseverler için hala bir odak noktası iken, “Ziggy Stardust” bundan birkaç yıl önce müziğin en güzel dönemlerinden birinde ortaya çıkıyor. Bowie’nin yarattığı uzaylı personası onu sadece bir müzisyen değil, bir ikon olarak da değerlendirmemizi sağlıyor. Kostümleri, makyajları ve açıklamaları ile karşımızda bambaşka bir sanatçı olduğunu gösteriyor. Bugün popüler olan müzisyenlerin, en basitinden Lady Gaga’nın bile Ziggy Stardust’ın etkisi altında olmadığını söylemek mümkün mü?

The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars ile ilgili görsel sonucu

Tabi bu albümün mükemmel bir ambalajdan ibaret olduğunu düşünmeyin. Daha ilk şarkı “Five Years” ile kariyerinin en iyi eserlerinden birine imza atıyor Bowie. Dünyaya düşen uzaylı Ziggy Stardust’ın sıra dışı hikayesine başladığımız bu parça, o dönem bir albüm girişi olarak oldukça devrimsel de duyuluyor. “Moonage Daydream” ve “Suffragette City” glam rock kavramının tohumlarını yeşertirken, piyanoları ile insanın başını döndüren “Lady Stardust” albümün en incelikli eserlerinden biri.

11 şarkıdan oluşan bu albümde mükemmel olmayan bir şarkı bulmak zor. Albümün kapağında bile hissettiğiniz dönemin ruhunu adeta bir zaman makinası gibi sonuna kadar içinize işliyor. Bowie’nin dehası, belki de en kusursuz eserinde bu kadar doğal ve rahatlıkla ortaya çıkarmış hissi verebilmesinde saklı. 50 yıl süren kariyerini noktaladığı “Blackstar”, bir zamanlar şaşalı bir şekilde geçen o dönemin çok geride kaldığını söylüyordu belki de. Ama bir o kadar da görkemli bir final oldu. Yıllar sonra “Blackstar”ın da müzisyenin klasikleri arasında anılacağına şüphe yok. Ama hala Ziggy Stardust ile tanışmadıysanız, sizi öncelikle bu albüme alalım.