Müzik tarihinde Alman Krautrock grubu Can kadar istikrarlı bir grup bulmak zor. Haftanın klasiği olarak önereceğimiz bu albüm ise pek çok başyapıtlarından sadece biri aslında. Daha ismiyle bile Türk dinleyicinin ilgisini çeken “Ege Bamyasi“nın adı, grubun Türkiye gezilerinden birinde tadına doyamadıkları ege bamyasından geliyor tabiki! Albüm kapağında yaptıkları tatlı kelime oyunu da, albümün genel absürd halini özetliyor gibi.

Can - Ege Bamyasi ile ilgili görsel sonucuAlbümün Almanya’da büyük bir hit olduğunu duymak sizi şaşırtmasın, zira o dönemin popüler bir polisiye dizisinde tema müziği olarak, yılın en çok satan single’larından biri olmayı başaran “Spoon” adlı şarkıları kullanılmıştı. Her biri bir diğerinden tuhaf yedi şarkıdan oluşan albümdeki şarkılar ise üç dakika ile on dakika arasında değişen sürelere sahip. Son zamanlarda pek çok filmde karşımıza çıkan “Vitamin C”, muhtemelen grubun en hit şarkısı. Üç dakikalık “I Am So Green” ise neredeyse eğlenceli bir dans şarkısı. Dokuz dakikalık açılış şarkısı “Pinch” ise bütün klasik formülleri alaşağı ederek nefes kesici bir performansa tanık olmamızı sağlıyor.

Ege Bamyasi”nın Radiohead, Pavement ya da Beck gibi önemli isimlerin en çok etkilendiği isimler arasında olduğunu söylemek gerekir. Hatta Spoon’un adını bu albümün meşhur şarkısından aldığını öğrenmek bazılarınızı da şaşırtabilir. Can’in pek çok başyapıtı arasında bu albümü bir adım öne çıkaran ise, albümün kusursuz sayılabilecek prodüksiyon kalitesi. Asla abartıya kaçmayan düzenlemeleri ve kendi içerisindeki tutarlılığı sayesinde zaman içinde bağımlılık yaratıyor. Krautrock türünü yaratan ve onu müzik tarihinin gizli kahramanlarından biri yapan Can üyelerinin bir kısmı hayatını kaybetmiş olsa da, yaptıkları eşsiz müziğin insanlık tarihi boyunca hatırlanacağını düşünüyorum.