Türk müziğinin en önemli isimlerinden Vega, 12 yıl sonra yeni albümü “Delinin Yıldızı” ile aramıza döndü. Heyecanla derinliklerine daldığımız albüm, grubun hayranlarını tatmin edecek şarkılarla dolu.

 Vega - Delinin Yıldızı ile ilgili görsel sonucu

Vega, Türk pop/rock sahnesinde kendine özgün bir yere sahip. Üç kişi olarak yola çıkan grup, ilk albüm (Tamam) Sustum ile, o zamanlar benzeri az bulunan bir şarkı yazım yeteneğine sahip olduğunu göstermişti. Arkasından gelen Tatlı Sert hala radyolarda çalmaya devam eden klasikler barındırıyordu. Mert Koral’ın gruptan ayrılması ile Deniz Özbey ve Tuğrul Akyüz’ün beraber ortaya çıkardığı Hafif Müzik ise grubun eleştirel ve ticari anlamda zirvesi oldu. 1999 yılında evlenen çift, türk müziğinde sık görülmeyen bir “ikili” olmayı başarmıştı.

Deniz Özbey ve Tuğrul Akyüz ile ilgili görsel sonucu

Hafif Müzik, 2005’te piyasaya çıkmıştı. Vega, medyatik açıklamalar yapan ya da rock star imajı yaratmaya çalışan bir grup olmadı. İlk dönemlerinde Depeche Mode ve The Cure gibi ilham kaynakları olduğunu ifade etmelerine rağmen, her zaman ayakları yere basan ve yerli müzik sahnesinden çok uzaklara gitmeyen bir müzik yapmayı da başardı. Ortaya çıkardıkları karışım, Vega’nın hala taklit edilememiş sound’unu oluşturuyor. Melankolik gitar melodileri, güçlü davul ritimleri, dengeli synth kullanımı ve kaliteli düzenlemeleri sayesinde 12 yıl sonra bile hala onları heyecanla bekleyen bir hayran kitlesini korumayı başardılar.

Delinin Yıldızı, tam da kimsenin hiçbir beklentisinin kalmadığı bir anda ortaya çıktı. Deniz Özbey’in twitter hesabından yaptığı tatlı açıklama aslında durumun arka planını da gösteriyor. İkili bu süreyi çocuklarını yetiştirmeye ayırmış gibi görünüyor. 12 yıl içinde insan bildiği pek çok şeyi unutabilir, ama Vega için müzik yapmak bisiklet sürmek gibiymiş adeta. Aradan yıllar geçse de yerli müzik sahnesinde zor gördüğümüz bir kaliteyi sürdürmeyi başarmışlar.

Albüme adını veren ve albümün açılışını yapan parça Delinin Yıldızı, sıkı hayranlarının gönlüne su serpmeyi hemen başarıyor. Aradan yıllar geçmemiş de, sanki 2000’li yılların ortasındayız. Grubu eskiden beri takip edenlerin nostalji rüzgarına kapılmaması imkansız. Deniz’in sesi azıcık bile yaşlanmamış. Şarkı sözleri ise sanki çok eski bir hikayeyi anlatıyor, sanki yıllar önce yazılmış hissi veriyor.

İsim-Şehir, özlediğimiz Vega melankolisini patlatıyor. “Unutulmuş” diye mırıldanırken Deniz, kendilerinden de bahsettiklerini düşünmeden edemedim. Bir başyapıt olduğunu düşündüğüm Ankara, Hafif Müzik’in kapanışını yapıyordu. İsim-Şehir ise albümün daha başından Vega’nın o hissi hiç kaybetmediğini bize hatırlatıyor.

Arzuhal, Vega’nın pop yönünü ön plana çıkaran enerjik bir parça. Unutulmak temasına ufaktan aşina olmaya başladığımız bu noktada, bu sefer karşımıza uzak kalma arzusu ile çıkıveriyor. Sonrasında ise birbiri ile çelişen arzular ortalığa saçılmaya başlıyor. Radyolarda bolca duyacağımız bir Vega hiti var karşımızda.

Daha ilk 3 şarkıda Vega’nın, neredeyse aynı müziği yapmaya devam ettiği konusunda içiniz rahat ettiyse, hayran favorisi olacağı her yerinden belli olan Sevgilim ile devam edebilirsiniz. Nakaratı ile en damar Vega parçaları arasında adını yazdıran bu parça, finalde Deniz’in şiir okur gibi mırıldandığı kısım ile 2010’lu yıllarda yaşamakta olduğunuzu unutturacak.

Dertler İri Kıyım, Sonunu Söyleme Bana ve Dünyacım gibi parçalar ise, Vega’nın yeni bir şeyler denememesine rağmen, nasıl aynı şeyi bu kadar farklı yapmayı başardığını düşündürüyor. Melodik, eğlenceli altyapısı ve hüzünlü şarkı sözleri ile albümü sürüklemeyi başarıyorlar. Konserlerin vazgeçilmezlerinden olacakları belli.

Şarkı sözleri demişken, altını çizmek istiyorum: aynı cümleleri tekrar tekrar kullanmaktan bıkmayan türk pop müziğine yeni bir soluk getiriyorlar. Akyüz ailesi, dile dolanan replikler yazmayı her zaman başarıyor ve bunu şiirsel üsluplarını kaybetmeden yapabiliyor.

Albümün en tuhaf parçası Man-yak-lar, bu sefer olmamış herhalde dediğiniz anda sizi eğlendirmeyi başaracak. Politik bir yanı olduğu hissedilen parçada, kızları Ceylin’in geri vokal yaptığını düşündüm nedense. Vega’nın en deneysel parçalarından biri kabul edilebilir. Bir çocuk şarkısı ritmine sahip olmasına rağmen, “Bekliyorum, biri öbürünü hırsından hallederse. Bekliyorum, sona kalan bir sıkılıp cehenneme giderse” mısrası ile öfkeli ama muzip bir hale bürünüyor.

Finali, beklendiği üzere ağır ve melankolik bir parça ile yapıyoruz. Ve Tekrar, tüyler ürperten vokalleri ile sizi albümü tekrar dinlemeye davet eden bu şarkının gitarlarının da nefes kesici olduğunu da eklemek gerek.

Delinin Yıldızı, türk müziğinin bir süredir ihtiyaç duyduğu “o” albüm sanki. Özellikle rock müziğinin yükselişte olduğu bu dönemde, genç grupların ders çıkarması gereken bir ton özelliğe sahip. Vega, yeni şeyler denemek konusunda çok istekli bir grup değil ama bir “aile grubu” olarak deneyler yapmak yerine, yaptığı şeyi en iyi şekilde yaparak kalbimizi kazanmayı başarıyor. Hırslı bir grup değil, yaptığı işi severek yapan bir grup var karşımızda. Deniz’in aldığı kiloları sempatik bir şekilde ifade ettiği twitter yazısında olduğu gibi, alçak gönüllülüğün grubun müziğinde ne kadar önemli bir yer taşıdığını görüyoruz. Buram buram kalite kokan bu albümü, canlı dinlemenin ne kadar keyifli olacağını düşünmeden edemiyorum.

– 3.8/5