2016’nın en büyük çıkışlarından birini gerçekleştiren Alexandra Savior‘un ilk albümü “Belladonna Of Sadness” nihayet raflardaki yerini aldı.

belladonna of sadness alexandra savior ile ilgili görsel sonucu

Alex Turner gibi son yılların en başarılı söz yazarlarından birini arkasına alarak son derece özgün bir sound sunan Alexandra Savior, yılın en iyi işlerinden biri ile karşımızda. Albüm boyunca şimdiye kadar çok da alışık olmadığımız orijinallikte bir persona yaratan ikili, albümün adına yakışır bir hikaye örgüsü vaat ediyor. Savior’un muhteşem sesi ve Turner’ın yaratıcılığının bir araya gelmesi ile ortaya çıkan albüm, şüphesiz titiz ve detaylı bir çalışmanın ürünü.

alexandra savior ile ilgili görsel sonucu2016 boyunca gizemli duruşunu koruyan Savior, otantik sesini ön plana çıkardığı şarkıları ile kısa sürede müzik basınında önemli bir yer edindi. Sakin sularda yüzmeyi tercih eden müzisyenin western tınıları ile bir araya gelen şarkı seçimleri muazzam bir tutarlılığa sahip. Albümde bulunan 11 şarkı, Hollywood ihtişamını şimdiye kadar çok da alışık olmadığımız bir biçimde dinleyici ile buluşturuyor.

Albümün açılış şarkısı Mirage, The Belladonna Of Sadness’ın özeti niteliğinde. Şarkının nakaratında yer alan “I sing songs about whatever the fuck they want” Savior’un müziğini yakından tanımak isteyenler için güzel bir ipucu. Şarkı boyunca Françoise Hardy hissi yakalamak son derece muhtemel. Turner’ın geçtiğimiz on yıl boyunca ortaya koyduğu müzikal personası ise şarkının tamamında hissedilir durumda.

Bones, eski Hollywood ikonlarının ağzından yazılmışçasına gizemli ve etkileyici. Şarkı genelinde kulağımıza çarpan Turner gitarları xylophone tınıları ile mükemmel bir uyum içerisinde. Shades ise Last Shadow Puppets albümlerinde yer alacak kadar karanlık ve enerjik bir çalışma.

Albümün üçüncü şarkısı Girlie, albüme hakim olan Savior özgünlüğünü büyük bir kederden oluşan şarkı sözleri ile bir arada yansıtıyor. “Always looking for a wilder ride” ile Belladonna of Sadness’ın genel konseptini özetleyen şarkı, yer yer Lou Reed’e göndermelerde bulunuyor hissi yaratıyor.

Frankie ve M.T.M.E. albümün temposunu arttıran şarkılar arasında. Karanlık ve güçlü gitar riff’leri ile  Savior’un güçlü vokal kabiliyeti her iki şarkıda da müthiş bir sentez yaratıyor. M.T.M.E.‘nin sözlerinden de anlaşılacağı üzere Savior, albüm boyunca duymak istediği müziği ortaya çıkarıyor. Yer yer lo-fi ve bedroom pop etkisi yaratan şarkılar , albümün açılışında yer alan şarkıların aksine büyük bir enerji barındırıyor.

Sinematik ve şiirsel sözlerin ivme kazandığı “Mystery Girl” ise albümün öne çıkacak şarkısı gibi görünüyor. Sözlerin tamamı Savior’un kendisi tarafından yazılan “Audeline” bundan sonra dinleyeceğimiz Savior şarkılarının teminatı desek yanlış olmaz.

Belladonna of Sadness’ın en akılda kalıcı şarkılarından biri ise şüphesiz Vanishing Girl. Turner ve Savior kimyasının müthiş bir uyumunu örnekleyen şarkı tekrar tekrar dinlenecek türden.

8/10