Texaslı indie rock grubu Spoon kariyeri boyunca asla yaratıcılık krizi yaşamadı. Özellikle 2000’li yıllarda ardı ardına yaptıkları şahane albümler ile büyükler ligine yakın bir yerde durduklarını rahatlıkla söylemek mümkün. Dinleyici dostu olmanın yanında, kendini tekrar etmemeyi de her zaman başardılar. “Hot Thoughts”, melodik açıdan Spoon’un “ilk dinleyişte çarpmayan” tek albümü. Ama bu başarısız bir albüm olduğu anlamına gelmiyor.

Bunların yanı sıra albümü etkileyen iki önemli gelişmeyi de baştan paylaşmak gerek. Grubun damarlarından biri olan Eric Harvey’nin 2014’te grubu terketmesi ve ilk albümleri “Telephono”dan beri ilk defa Matador Records etiketi ile albüm çıkarıyor olmaları.

Spoon – Hot Thoughts

Spoon’un dokuzuncu stüdyo albümü ile aynı adı taşıyan açılış şarkısı “Hot Thoughts”, bağımlılık yaratacak düzeyde güzel bir şarkı. “Girls Can Tell” ve “Kill The Moonlight” dönemini andıran o ritmik, kıpır kıpır enerjisi ile her şeyin hesaplanmış olduğunu hissettiriyor. Erotizm kokan sözleri ise şaşırtıyor. Yılın en iyi teklilerinden biri olacağına şüphe yok.

2010 tarihli “Transference”, bağımlılık yapan şarkı eksikliğinden muzdarip olmasına rağmen dikkatli bir dinleyici için oldukça keyifli bir albümdü. “Hot Thoughts” bu açıdan klasik Spoon ile “Transference” atmosferi arasında kalıyor. Elektronik müzik esintilerini, synthler ve piyano kullanımı konusunda her zaman bonkör olan grup, bu albümde de bunu hissettiriyor. “WhisperI’lllistentohearit” gizemli synthler ile açılırken, şarkının ortasında klasik gitarlı bir yapıya bürünüyor. Spoon hakkında en son söyleyeceğim şey minimalist olmaları olurdu.

Albümün en iyilerinden olan “Do I Have to Talk You Into It” piyanoları, davulları, gitarları ile karmaşık bir düzenlemeye sahip olmasına rağmen, çok temiz bir rock şarkısı olmayı başarıyor.

Spoon’un piyanoyu hoyratça kullanmak konusunda asla problemi olmadı. “The Ghost of You Lingers” gibi bir şaheser de böyle ortaya çıkmıştı zaten. Bu albümde ise “First Caress“, davulları ve elektronik altyapısının yanında, piyanonun Spoon’un müziği açısından ne kadar hayati olduğunu gösteriyor. Sonrasında gelen “Pink Up” vokallerin iç içe geçtiği deneysel atmosferi ile caz esintili bir parça. Tam olarak başarıya ulaştığını söylemek zor, ama grubun gideceği yön açısından bir ipucu taşıyor olabilir.

Albümün ikinci yarısının biraz daha deneysel bir hale büründüğü söylenebilir. Tabi Spoon’un deneysel müziği asla konser dostu olmalarını engellemiyor. “Can I Sit Next To You” gibi funk esintili parçaların canlı olarak ne kadar keyifli olacağını hayal edebiliyorum. Albümün en ballad-vari parçası “I Ain’t the One” ise tipik bir Spoon romantizmine sahip. Albümün “seksi” atmosferinden uzak, yalın sözleri ile derdini çok net anlatan bir kırık kalp şarkısı. “Tear It Down” ise 90’larda brit pop’un zirve yaptığı dönemleri anımsatan atmosferi ile ilgi çekici bir parça.

spoon hot thoughts ile ilgili görsel sonucuShotgun” grubun en sıkıcı şarkılarından biri olarak tarihe geçebilir. Başlangıçta oldukça ilgi çekici olabilecek izlenimi verirken, kısa sürede fazlası ile monoton bir tona bürünüyor.

Albümün kapanışını yapan “Us” ise deneysellik konusunda Spoon’un en uç noktası olarak düşünülebilir. Saksafon kullanımının indie müzik için son yıllarda neredeyse ana bir unsur haline geldiğini düşünüyorum. (Bon Iver, Destroyer, M83 ve daha pek çokları bu fikrime katılıyordur.) Britt Daniel sadece bir intro olmasını planladıkları saksafon solosuna bayıldığını ve bu nedenle neredeyse free caz tadındaki bu parçayı ellemeden bıraktığını söylüyor.

“Transference” radyo dostu şarkı eksikliğinden muzdaripti. “They Want My Soul” ise inanılmaz hitler barındırmasına rağmen bütünlük konusunda sıkıntılar yaşıyordu. “Hot Thoughts” bu ikisinin ortasında bir yer edinecektir kendine. Spoon’un altın devri çoktan geride kalmış olsa da, her durumda benzerlerinden bir adım önde durmaya devam ediyor. Üstelik bugüne kadar albüm yapmadan geçirebildikleri en uzun süre dört yıl. “Hot Thoughts” hayal ettiğimiz Spoon klasiği olmasa bile, bizi birkaç yıl idare edebilecek kadar fikir barındırıyor.

8/10