The Last Shadow Puppets’la ilk kez tanıştığımız yıl 2008’di. Her ne kadar genç grup üyeleri Alex Turner’ı Arctic Monkeys’den, Miles Kane’i de The Rascals ve The Little Flames’den tanıyor olsak da bu birliktelik indie müzik camiasına yeni bir soluk getirmiş, uzun bir süre, özellikle de Birleşik Krallık indie listelerinde fırtınalar esmişti. İbreyi kendime çevirdiğimde de bu tanışma yılının 20’li yaşlarımın başlangıcına ve üniversitedeki ilk seneme tekabül ettiğini belirtmeliyim. Dolayısıyla MGMT ve o dönem büyük çıkış yakalamış benzeri bilumum yeni grup gibi The Last Shadow Puppets’ın ve anımsattıklarının da takvimimin yırtmaya kıyamadığım bir sayfası olacağını itiraf edeyim. Tabii yaşınız ne olursa olsun My Mistakes Were Made For You’yla içlenip, Standing Next To Me’ye avaz avaz eşlik etmiş olabilirsiniz elbette. Müzik söz konusu olduğunda yaş bir kıstas olmaktan çıkıyor son tahlilde.

Aradan geçen sekiz yılın ardından, tam da Cage The Elephant’ın son albümü Tell Me I’m Pretty’i dinlerken aklıma düşmüştü LSP ve o yazımda da Tell Me I’m Pretty’de biraz LSP tadı aldığımı ve grubu epey özlediğime aydığımı belirtip, nerede bunlar yahu diye serzenişte bulunmuştum. Beni duymuş gibi, birkaç aya kalmaz yeni albümleri Everything You’ve Come To Expect’le geri döndüler! (Şuraya birkaç sevinç nidası ekleyelim.)

Domino Recordings etiketiyle ve Florence+Machine, Arctic Monkeys, Foals ve Mumford&Sons gibi birbirinden başarılı isimlerin albümlerinde de imzasına rastladığımız James Frod prodüktörlüğünde yayımlanan kayıttan duyduğumuz ilk şarkı, albümde beşinci sırada bulunan Bad Habits oldu. Daha önce pek çok Artic Monkeys videosuna da imza atan Ben Chapell yönetmenliğindeki video da tekliyle beraber görücüye çıktı. İki ay sonra albümle aynı ismi taşıyan Everything You’ve Come To Expect yine videosuyla birlikte ikinci tekli olarak yayımlandı. Başlarına kadar kuma gömülü grup üyelerinin görüntülerini içeren klibin yönetmenliğini Saam Farahmand üstlendi. Üçüncü tekli albümün de açılışını yapan Aviation oldu ve ikinci klibin devamı niteliğinde karanlık bir kliple taçlandı. Ve albümün şimdilik son teklisi olarak da Magic Aligner seçildi. Magic Aligner benim de albümde favori parçalarımdan. Aman diyeyim es geçmeyin.

Peki albümdeki diğer şarkılar? Açıkçası tekli seçimleri yapılırken grup üyelerinin ve müzik firmasının epey isabetli kararlar aldığını söyleyebiliriz. Fakat Everything You’ve Come To Expect içinde pek çok hit potansiyeli barındıran bir albüm. Dolayısıyla diğer şarkıları da ıskalamamak gerek. Dikkat çeken parçalardan bazıları: Dracula Teeth, The Element of Suprise, Used To Be My Girl ve She Does The Woods… Albümün ilk tekli Bad Habits’in B-sideında da yer alan bonus şarkı The Bourne Identity ile sonlandığını da hatırlatalım.

Sözün özü, The Last Shadow Puppets Everything You’ve Come To Expect’le, The Age of Understatement gibi başarılı bir albümün ardından yine beklentileri karşılıyor. İlk albüm laneti de aşıldığına göre sanırız grup üyelerini dinleyicilerine daha iyi kayıtlar sunmak anlamında tutan hiçbir şey yok. Umarız güzel haberleriyle bizi sevindirmeleri için bir sekiz yıl daha beklememiz gerekmez. Bu durum grubun uzun soluklu olup olmayacağını da belirleyeceğe benziyor zira.

8/10
Şafak TAHMAZ