Şafak TAHMAZ

Grammy ödüllü bir isim Ray Lamontagne. Hem folk, folk rock gibi kategorilerle pekâlâ tanımlanabilecek bir müzik üretiyor hem de ona cümle alem yetmezmiş gibi sınırları zorluyor. Dolayısıyla müziğine aşina olduğunu düşündüğünüz an, tatlı bir manevrayla sizi şaşırtmasını, ana yoldan tali yola sapmanızı sağlıyor. Müzisyenin 4 Mart’ta yayımlanan altıncı stüdyo albümü Ouroboros da bu anlamda bir istisna değil elbette. Nahif, dingin ve insanın uzun mu uzun bir yolculuğa çıkma isteğini kaşıyan bir seyre gebe.

Yine pek sevdiğimiz bir grup olan My Morning Jacket’tan tanıdığımız Jim James’in prodüktörlüğünde kaydedilen albüm aslında içinde bir öykü barındırıyor. İki bölümden oluşan kırk dakikalık bir öykü bu.  Dahası hikâye anlatıcısı olarak Ray sevenlerini mutlu etmişe/edeceğe benziyor. Albümün liste başarısı da bunun bir göstergesi.

Albümün açılış şarkısı, öykünün başlangıcı Homecoming ile oluyor. Nedenlerden, nasıllardan uzaklaştığımız bir öte diyara uzanıyoruz usulca.İkinci şarkı  Hey, No Pressure ise albümün çıkış teklisi ve bize Alain Badiou’nun ahestelik nasihatını hatırlatırcasına bir seyir izliyor.

“Anything you want to mean, it can mean. Anything you want to be, it can be” sözleri yalın olduğu kadar güçlü de. The Changing Man ikinci şarkıda açılan yolda ilerleyebilmek için değişimin esas olduğunu vurgulayan, ismiyle müsemma bir şarkı. While It Still Beats’le öykünün ilk kısmı sona ererken bizleri In My Own Way karşılıyor. Elektronik gitarlarıyla dikkat çeken şarkı bir nevi manifesto. Yol almak kadar yolun, yolculuğun da önemli olduğunun altını çiziyor. Another Day’le doğa sevgisiyle tanınan yazar Henry David Throeau’nun müzikteki karşılığını buluyor gibiyiz. A Murmoration of Starlings bir geçişi imleyen enstrümantal bir şarkıyken Wouldn’t It Make A Lovely Photograph’la albüm aradığını bulmanın huzuruyla sona eriyor: “When I’m with you, I’m right where I belong.” Dahası albümün son sorusu da hayli manidar: “You are never going to hear that song on the radio. But wouldn’t it make a lovelyphotograph?”