“Bağımsızların bağımlısı olmak.”

Nazlı DURAK

Hatırlıyorum “Landfill” çalıyordu.. Hepsi birbirine bağlanıyordu. Birer single’lar. Karanlık tınıları, derin sözleri vardı. Etkilenmek çok mühim. Ufacık bir geçiş; belki bir ton. Youtube üzerinden kendimi kaybedercesine keşif dürtümü doyurduğum zamanlarımdı.

1990 doğumlu Elena Tonra’nın zor bir çocuklukla baş edebilmek için şarkı yazmaya başlamasıyla 2010’da tam bağımsız gruplarının ismi konuyor. Gitarda Igor Haefeli, bateride Remi Aguilella ile yolculuk başlıyor. İngiliz indie‘sinde başladıkları serüven çok geçmeden etiketleniyor. 4AD ile yapılan anlaşmayla çıkan son EP’lerinden beri sessiz olan grup, 2013‘te yayınladıkları If You Leave albümlerinin yanına bir yenisini ekleyeceklerini duyurup  15 Ocak’a söz veriyorlar.

Yeni yıl hediyesi gibi olan, 4AD adıyla aramıza katılan “Not To Disappear”  2. stüdyo albümü için oldukça yol alınmış hissi uyandırıyor. Albüm için bir tarih belirlenmişken geçen zamanı değerlendiriyorlar. Chill tınılarıyla sis bulutu etkisi yaratan Numbers yayınlanıyor önce, klibi youtube hesabına yükleniyor.Ardından hüzün kovanı Doing the Right Thing geliyor klibiyle. Onları her zaman chill yaparken hayal etsem de araya kattıkları folk tınıları başka bir türe hizmet ediyor. Gelişen zaman teknolojisini ve biraz hayatı içine kattıkları zaman ortaya çıkan iş sizi hafifletiyor. İşte o zaman müziğin sesini kısınca dünyanın ne kadar çekilmez olduğunu hatırlıyorsunuz da. 10 parça kolayca akıyor. Doing The Right Thing ve hırçın vuruşlara doyacağınız Mothers albümün birkaç kez dinlenebilir listesine giriyor.