Asıl adı Fin Greenall olan 1972 Cornwall doğumlu Fink , Ninja Tune bünyesinden çıkan İngiliz müzik adamı. Yeni albümü “Horizontalism” de inceleme masamızda.

Maharetleri saymakla bitmeyen Fink ününü 2006 çıkışlı parçayla aynı adı taşıyan albümü Pretty Little Thing ‘ e borçlu. Zero 7 grubunun şarkıyı dinledikten sonra Greenall’ı İngiltere turnelerine davet etmesiyle başlıyor adamımızın serüveni rivayetlere göre.Dj, şarkı yazarı ve aynı zamanda prodüktor olan Greenall ‘ ın 1997 ve 1999 yılına ait elektro blues’a yakın parçaları var.

( Fink – Funk / Front Side EP )  2006 çıkışlı Pretty Little Thing ve So Long albümünde yer alan parçalarını- live version-paranteziyle Biscuits For Breakfast albüm adı altında toplayıp  aynı yıl yayınlayan Fink ; 2007 yılına da 3 albüm sığdırıyor. Bu üç albümde aynı parçaların farklı demo kayıtları bulunuyor.

2011 yılında yayınlanan Yesterday Was Hard On All Of Us ‘ın farklı versiyonlarıyla oluşturulan kolaj  stüdyo albümüne girmese de arkasından gelen Perfect Darkness albümünün benim için en baba parçasıydı. 2007 çıkışlı Distance And Time albümünden This Is The Thing ‘ ten sonra daha yoğun bir heyecan hissetmiştim bu parçayı ilk dinlediğimde. 2014 yılı içinde yayınladığı  single ‘lar Hard Believer ‘ın habercisiydi. Albüm listelerde çok büyük bir başarı elde etti.

Bu ay içinde çıkan albüm Horizontalism #throwbackthursday tadında playlistler’deki yerini aldı. Horizontalism, 2014 çıkışlı Hard Believer ‘da yer alan parçaları enstrümanları zenginleştirdikleri yorumlardan oluşuyor.

Elektro drum vuruşlarıyla ‘White Flag’ , Bas ’ ın yoğun olduğu ‘Shakespeare ’ ve piyano vuruşlarıyla orjinal albümde yerini alan ‘Looking To Closely’ yeniden yapılan düzenlemeyle daha deneysel bir hal almış. Albüme geniş açıyla bakıldığında ,çoğu sözsüz sound’lar , festivallerde izlemeye alışık olduğumuz solo performanslar içeriyor.

Festivaller demişken; Live kayıtlarıyla büyük hayranlık kazanan Fink’in arkasında bas’ta Guy Whittaker, bateri’de Tim Thornton var. En son İstanbul’a 1 Şubat’ta Babylon katkılarıyla uğrayan Fink, gönülleri fazlasıyla mest etmiş olmalı ki One Love Fest’ in açıklanan 33 ismine dahil oldu.