90’ların post-grunge, şimdilerin alternatif rock grubu Bush, 3 senelik bekleyişin sonunda yeni albümleri olan Man on the Run’ı 21 Ekim’de yayınladı.

Bir önceki albümleri olan The Sea of Memories’de çalışma fırsatı buldukları Zuma Rock Record’dan Nick Raskulinecz, Jay Baumgardner yine yapımcılığını üstlenmiş. Açıkçası büyük grupların albümlerinde yapımcı ve studyo değiştirmelerine her zaman kaygı ile bakmışımdır.  Çünkü grubun aynı stüdyoda, aynı ekip ile şarkıları aynı aranjörün kaydetmesiyle, geçen zaman içerisinde birbirlerini tanımalarından doğan rahatlığın albüme ve şarkılara getireceği başarı yadsınamaz bir gerçektir. Tabii kendi stüdyolarında, kendi prodüktörlüklerinde kaydetmiyorlarsa.

Bunun etkilerini de bence 10 senelik bir bekleyişin ardından 2011’de çıkardıkları The Sea of Memories’de gördük. İlk 4 albümde yakaladıkları mükemmel başarıyı The Sea of Memories’de yakalayamamışlardı. Bush diskografisi içerisinde en zayıf albüm kanımca. Silik ve sıradan. Ama bunu yeni albüm Man on the Run için söyleyemeyeceğim. Çünkü gayet sıkı bir rock albümü var karşınızda. Eski albümlerin ruhundan kopmamış, yer yer post-grunge kokan, yer yer alternatif öğeler içeren sağlam şarkılar mevcut albümde. Açıkçası şarkılarda daha fazla elektronik öğe barındırmalarını beklerken, tam tersi böylesine rock kokan şarkılar ortaya çıkarmaları bayağı şaşırttı beni. Malum çağımızın getirdiği yenilikler doğrultusunda artık ne tarz yaparsa yapsın içeriğe bir farklılık getirmek adına bu tarz unsurları kullanma ihtiyacı duyuyor gruplar.

Albüm 11 şarkıdan oluşuyor. Albümün geneli melodik şarkılarla donanmış olsa da, benim için en öne çıkan şarkıları, çıkış parçaları olan The Only Way Out, This House Is On Fire, Broken In Paradise ve favori şarkım olan Surrender. Surrender dinlerken nedense 2000’lerin başındaymışım gibi hissediyorum. Sanırım bu Bush’un tarzından taviz vermeden ilerlemesinden, post-grunge ruhundan kopmamasından kaynaklanıyor. İyi de oluyor. The Only Way Out şarkılarına çektikleri video da gayet başarılı. Yaptıkları işin titizliğini videoda da hissettiriyorlar. vb

 

Man On The Run (2014)

Cem ÇELİK